جابه‌جایی بیش از ۳ میلیون زائر اربعین یک رکورد تاریخی است

شلمچه– دبیر شورای امنیت ملی گفت: جابه‌جایی بیش از سه میلیون زائر اربعین ایرانی و خارجی در مدت کوتاهی یک رکورد تاریخی و نشان دهنده امنیت بالای ایران است.

به گزارش خبرنگار مهر، دریابان علی شمخانی امشب در جلسه هماهنگی ستاد اربعین که با حضور سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی کشور و برخی دیگر از مسئولان کشوری و استانی و محلی در  محل پایانه مرزی شلمچه برگزار شد، افزود: جابجایی سه میلیون و۳۰۰ هزار زائر از شرقی ترین تا جنوبی ترین مرزهای کشور اقدام بسیار بزرگی است که به رغم قرار داشتن در شرایط تحریم، توانستیم این اقدام وسیع را در ابعاد مختلف اش اعم از فرهنگی، لجستیکی، بهداشتی، جا به جایی زائران و غیره به انجام برسانیم.

وی اظهار کرد: جا به جایی این حجم از زائران از مرزهای کشور که نسبت به سال گذشته رشد زیادی را نشان می دهد، به مثابه یک رکورد تاریخی برای ایران است و به طور حتم این موفقیت تنها با تلاش آشکار و پنهان مردم و نهادهای دولتی اعم از نیروهای نظامی، انتظامی و سایر دستگاه ها که در این عرصه مشارکت داشتند، حاصل شده است.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی تصریح کرد: ثبت این رکورد یک علامت در زمینه انسجام داخلی و یک سیگنال قوی برای بدخواهان ایران است که می تواند الگوی امنیتی خوبی را برای همگان نشان بدهد.

شمخانی یادآور شد: مردم نشان دادند که نه تنها از باورهایشان دست بر نمی دارند بلکه آن را با سایر ملت ها از جمله عراق و دیگر مردمانی که از کشورهای دیگر می آیند به اشتراک می گذارند.

وی گفت: سیگنال قوی اربعین آن است که جمهوری اسلامی تا زمانی که به عاشورا و امام حسین و کربلا پایبند است هیچ چیز نمی تواند آن را دچار دردسر کند، جمهوری اسلامی تحت هیچ شرایطی دست از باورهای دینی  خود نمی کشد.

شمخانی افزود: هیچ مشکلی نمی تواند مانع از آن شود که مراسم اربعین باشکوهتر و بهتر از قبل برگزار نشود و یکی از دلایل آنااین است که بیش از سه میلیون نفر ایرانی و بیش از ۲۰۰ هزار نفر خارجی از این مرزها به عراق می روند و به رغم ناآرامی هایی که اخیرا در عراق بود باز این مراسم باشکوه برگزار شد چرا که مردم دریافته بودند که برخی ها از روی عمد نمی خواهند که این آئین باشکوه برگزار شود لذا مردم اصرار دارند که بروند.

دبیرششورای‌عالی امنیت ملی اظهار کرد: برخی ها کوشیدند تا شکوه اربعین امسال را از بین ببرند اما نتوانستند کاری از پیش ببرند، اربعین و استقبالی که مردم هر روز بیشتر از قبل از آن می کنند نشان می دهد که رسالت فرهنگی اربعین تنها در کربلا و بین الحرمین نیست.

دبیر شورای امنیت ملی با بیان اینکه یک اقتدار فرهنگی خوبی در جغرافیای ایران در حال شکل گرفتن است که بسیار پر ارزش است، تصریح کرد: جریان حسینی در تک تک مواکب داخلی ایران قابل مشاهده است، خیلی ها  کوشیدند تا جریان تکفیری را در خوزستان راه بیندازند اما نتوانستند. مردم خوزستان مردمی حسینی و اربعینی هستند، در ایام اربعین خوزستانی ها یا زائر پذیرند، یا پرچم سیاه بر سر در خانه شان آویزان کرده اند و یا موکب دارند.

شمخانی یادآور شد: پایانه شلمچه اگر چه به لحاظ پذیرش زائر پس از مهران قرار دارد اما از نظر خدمات و زیر ساخت نخستین پایانه کشور است و این مهم و الگو ساز است، وقتی یک ایرانی وارد عراق و یا به عکس یک عراقی وارد ایران می شوند تمامی خدمات موجود در این پایانه را می تواند به وضوح ببیند.

وی گفت: ما زائرانمان را به جایی می فرستیم که زمانی علیه ما آتش کردند و سایه یک فرد شرور به نام صدام بر سر آن کشور بود و این مکان را ناامن کرده بود اما امروز امام حسین خط خون را به خط مودت تبدیل کرده است.

وی افزود: باید برای سال آینده در زمینه ساماندهی زائران کار بهتر و بیشتری انجام شود، از تمام کسانی اعم از نیروهای نظامی، انتظامی، امنیتی، سپاه و وزارت امور خارجه که توانستند این رکورد را به نام خود ثبت کنند و امنیت را به آشکارترین شکلش و از لحاظ کمی بهترین کارها را انجام دهند و ساماندهی کنند تا زائر بدون کمترین درد سر به عتبات برود و هیچ حادثه امنیتی نیز رخ ندهد قدردانی می کنم چرا که این اقدامشان نشان از ثبات ایران اسلامی دارد.

وی اظهار کرد: اربعین در آغاز راه است و تازه دارد جوانه می زند، اربعین مدافع مظلومترین ملت ها و مخالف ظالم ترین حاکمیت ها است، سنی و مسلمان  همه و همه به اربعین و امام حسین باور دارند و لذا هر آنچه دارند را در راه خدمات رسانی به زائران در طبق اخلاص می گذارد.

دبیر شورای امنیت ملی تصریح کرد: رشد اربعین لازم دارد که ما از نظر کمی و کیفی نیز از امسال کارها را بهتر کنیم  و این روند همچنان ادامه داشته باشیم.

;