فضای سبز دانشگاه علوم کشاورزی گرگان با آب باران آبیاری می شود

گرگان- رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: فضای سبز دانشگاه علوم کشاورزی گرگان از محل جمع‌آوری آب باران، آبیاری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی نجفی نژاد در نشست همکاری‌های مشترک میان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و شهرداری گرگان با یادآوری قدمت و تجربه ۶۲ ساله این دانشگاه در زمینه‌های مختلف، اظهارکرد: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برای خدمت‌رسانی بهتر به شهروندان گرگانی، تمام تلاش خود را انجام داده و می‌دهد تا نقش دانشگاهیان در جامعه پررنگتر و تاثیرگذارتر شود.

نجفی‌نژاد در ادامه درباره برخی از اقدامات دانشگاه توضیحاتی داد و افزود: سازمان مرکزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به ثبت سازمان میراث فرهنگی رسیده است، همچنین برنامه راهبردی و سند دانشگاه کارآفرین دانشگاه را تصویب کردیم.

وی با اشاره به پروژه سردرب دانشگاه اذعان کرد: این پروژه به عنوان نماد زیبای ورودی شهر گرگان با پیشرفت فیزیکی خوبی در حال اجرا است.

نجفی نژاد بیان کرد: امیدواریم با حمایت شهرداری گرگان در خصوص اصلاح پیاده‌رو و یا پیاده‌روسازی جدید در محوطه سردرب دانشگاه و درنظر گرفتن محیط ابتدایی شهر و رویکرد علمی و آموزشی دانشگاه بتوانیم، یک نمای زیبا از شهر گرگان به وجود بیاوریم.

وی در خصوص جمع‌آوری آب باران در سطح دانشگاه گفت: خوشبختانه با جمع‌آوری آب باران و اجرای طرح مدیریت سبز در دانشگاه، از آب شهری، در سال‌جاری برای آبیاری فضای سبز دانشگاه استفاده نکرده‌ایم.

نجفی نژاد در خصوص فعالیت‌های علمی دانشگاه و نقش آن در توسعه شهر گرگان، افزود: برگزاری همایش‌های علمی داخلی و بین‌المللی، جذب دانشجویان خارجی، استقرار مرکز تحقیقات مشترک با آکادمی علوم چین، حضور بیش از سه هزار دانشجوی غیرگلستانی در این دانشگاه، برگزاری رویداهای علمی، ورزشی و دانشجویی، تولید سالانه ۱۵۰ رساله دکتری و ۵۰۰ تز (پایان‌نامه) کارشناسی ارشد، برگزاری آزمون‌های مختلف در سال و غیره از جمله‌ فرصت‌هایی است که این دانشگاه برای شناخته شدن شهر گرگان در سطح ملی و بین‌المللی از آن بهره می‌برد.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان اظهار کرد: فضاهای دانشگاه به خصوص در سایت مرکزی در نگاه پدافند غیرعامل هم می‌تواند به شهر گرگان در مواقع بحرانی و اضطراری کمک قابل توجه کند، زیرا همچین محوطه‌ها و فضاهای سبز در شهر گرگان، انگشت شمار هستند.

احداث سوله چندمنظوره یا محل برگزاری نمایشگاه‌های متوسط و کوچک و اسکان موقت در مواقع بحران در فضای پردیس دیگر پیشنهاد رئیس دانشگاه به شهردار گرگان بود که با تامین زمین از سوی دانشگاه و تامین منابع مالی و حمایتی از سوی شهرداری و سایر ارگان‌ها، قابل انجام است.

نجفی‌نژاد درخصوص توسعه شهری گرگان به ارائه پیشنهاداتی پرداخت و گفت: تدوین طرح گرگان ۱۴۰۵ با مشارکت همه شهروندان، توسعه جنگل‌های تپه هزار پیچ (فاز اول ۴۰ هکتار)، طرح جمع‌آوری پسماند از مبدا به همراه آموزش و فرهنگ‌سازی، نصب سطل‌های پسماند تفکیکی در سطح شهر گرگان، ایجاد ایستگاه دریافت پسماند در ناهارخوران، استفاده از ظرفیت رساله‌های دانشجویان مقاطع تحصیلی دکتری و کارشناسی ارشد جهت تحقق منویات رهبر معظم انقلاب با حمایت شهرداری گرگان جهت کاربردی شدن آن ها و غیره ازجمله مواردی است می‌توان با کمک دانشگاه و شهرداری و همراهی سایر دستگاه‌ها آنها را انجام داد.

وی در پایان با اظهار امیدواری این موضوع که شهر گرگان با انجام این موارد به عنوان یک الگو در میان شهرهای کشور شناخته شود، خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان آمادگی دارد در راستای اجرای این پیشنهادات و حل برخی مسائل شهری مانند موضوعات زیست محیط شهری، تفکیک پسماند، جمع‌آوری آب باران و… به شهرداری گرگان، یاری برساند.

;