گلایه زوار از تأخیرپرواز‌های اربعین

در دو روز پایانی زیارت اربعین حسینی (ع) و همزمان با آغاز موج بازگشت گسترده زائران، بسیاری از زوار اربعین از تأخیر‌های به وجود آمده در پرواز‌های بازگشت از فرودگاه نجف گلایه‌مند هستند.
گلایه زوار از تأخیرپرواز‌های اربعینبرخی مشکلات به وجود آمده در اثر ازدحام مسافران و زوار در فرودگاه نجف و فقدان زیرساخت‌های مناسب در این فرودگاه، سبب شد تا تعدادی از پرواز‌های شب گذشته به تهران با تأخیر تا ۱۰ ساعت مواجه شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در دو روز پایانی زیارت اربعین حسینی (ع) و همزمان با آغاز موج بازگشت گسترده زائران، بسیاری از زوار اربعین از تأخیر‌های به وجود آمده در پرواز‌های بازگشت از فرودگاه نجف گلایه‌مند هستند.

بر اساس گزارش‌های واصله به خبرنگار مهر، بسیاری از مسافرانی که از فرودگاه نجف عازم تهران یا دیگر شهر‌های میزبان پرواز‌های اربعین هستند، از تأخیر‌های چند ساعته شکایت دارند. به گونه‌ای که برخی پرواز‌ها با بیش از ۸ ساعت تأخیر انجام شده است.

به عنوان مثال پرواز ۲۱:۳۰ قشم ایر شب گذشته با ۸ ساعت تأخیر، ۴:۳۰ بامداد امروز فرودگاه نجف را به مقصد فرودگاه امام خمینی (ره) ترک کرد.

مسافر این پرواز به خبرنگار مهر گفت: مردم از تأخیر طولانی این پرواز کلافه شده بودند؛ هیج فردی هم نه از مقامات فرودگاه نجف و نه از مسئولان دفتر نمایندگی قشم ایر در این فرودگاه حاضر به پاسخگویی نبودند.

بروز تاخیر در بسیاری از پرواز‌های دیروز و دیشب از فرودگاه نجف به مقصد شهر‌های ایران منجر به ازدحام شدید جمعیت در این فرودگاه شده و برای زائران خسته‌ای که گیت‌های متعدد بازرسی این فرودگاه را در ازدحام جمعیت پشت سر گذاشته و در سالن ترانزیت متوجه تاخیر پروازهایشان شده بودند، شرایط سختی را ایجاد کرده بود.

آیین نامه حقوق مسافر چه می‌گوید؟ خسارت پرداخت خواهد شد؟

بر اساس آیین نامه حقوق مسافر، در پرواز‌های خارجی با بیش از ۵ ساعت تأخیر، شرکت هواپیمایی ملزم به ارائه خدمات پذیرایی نوع اول و دوم (میان وعده و وعده غذایی گرم و کامل) و همچنین انتقال مسافران به هتل است.

ضمن اینکه شرکت هواپیمایی ملزم به بازپرداخت ۲۰ درصد از هزینه بلیت به مسافران خواهد بود.

این در حالی است که فرودگاه نجف با اخذ مقررات سختگیرانه در ابتدای انجام پرواز‌های اربعین امسال، خواهان انجام تعهدات ایرلاین‌های ایرانی پیش از آغاز عملیات پرواز‌های اربعین و بازپرداخت بدهی‌های شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به این فرودگاه بود تا مجوز برگزاری پرواز‌های اربعین امسال را صادر کند.

عباس جمشیدی معاون بازرگانی هما در نشیت خبری در نیمه دوم مهر ماه امسال اعلام کرد: ایران ایر توانست با فرودگاه نجف در خصوص بازپرداخت بدهی‌های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به تفاهم برسد.

وی ادامه داد: اگر بدهی‌های ایران ایر به فرودگاه نجف بازپرداخت نمی‌شد، امسال اجازه انجام پرواز‌های اربعین را به ما نمی‌دادند.

مقصو اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز هفته گذشته در گفت: وگو با خبرنگار مهر درباره بدهی ایرلاین‌های ایرانی به فرودگاه نجف اظهار داشت: شرکت‌های هواپیمایی ایرانی ۱۵ میلیون دلار به فرودگاه نجف بدهی داشتند که پیش از انجام عملیات پرواز‌های اربعین امسال، همه شرکت‌های هواپیمایی بدهکار توانستند با فرودگاه نجف به توافق برسند.

این سخت گیری‌های فرودگاه نجف در حالی است که مقامات عراقی از ارائه کوچکترین خدمات و رسیدگی به زیرساخت‌های این فرودگاه خودداری می‌کنند.

زیرساخت ضعیف جاده‌های نجف و سخت گیری‌های فرودگاه، سبب ازدحام مسافران شد

از سوی دیگر با توجه به فراهم نبودن زیرساخت مناسب در جاده‌های مواصلاتی عراق، برخی زوار نمی‌توانند در موعد مقرر پیش از پرواز، به فرودگاه نجف برسند.

همچنین مقامات این فرودگاه سخت گیری‌های سنگین و روند طولانی در خصوص بازرسی‌های امنیتی نسبت به مسافران اعمال می‌کنند که سبب آشفتگی زائران از یک سو و نیز انجام با تأخیر پرواز‌ها از سوی دیگر شده است.

فرودگاه نجف از هر مسافر ۱۰ دلار می‌گیرد

با این حال بر اساس مصوبه‌ای که شورای شهر نجف دارد، از هر مسافری که از طریق فرودگاه نجف وارد عراق یا از خاک این کشور خارج می‌شود، ۱۰ دلار برای آبادانی این شهر دریافت می‌شود که اخذ این مبلغ سبب می‌شود بسیاری از مسافرانی که پول عراقی یا دلار همراه ندارند، با مشکل مواجه شوند و این موضوع در ایجاد تأخیر در پرواز‌ها بی اثر نیست.

درگیری با کارمند قشم ایر در فرودگاه نجف

به گفته برخی مسافران، شب گذشته به دلیل تأخیر ۸ ساعته‌ای که یکی از پرواز‌های قشم ایر به تهران داشته، مردم با مسئولان این شرکت هواپیمایی در نجف درگیر می‌شوند.

دبیر انجمن ایرلاین ها: مشکلات به وجود آمده در فرودگاه نجف مرتفع شد/ استقرار سازمان هواپیمایی در نجف

مقصود اسعدی سامانی در گفت: وگو با خبرنگار مهر درباره تأخیرات به وجود آمده در پرواز‌های دیشب و بامداد امروز فرودگاه نجف اظهار داشت: شب گذشته برخی پرواز‌های قشم ایر، تابان، ماهان و هما دچار مشکل شد که درنتیجه مسافران با تأخیر به تهران رسیدند.

وی علت اصلی این اتفاق را ازدحام مردم و زائران در فرودگاه نجف عنوان کرد و افزود: از صبح امروز مشکل برطرف شده و پرواز‌ها به موقع در حال انجام است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه هواپیمایی که قشم ایر به نجف فرستاده بود، با نقص فنی مواجه شد، ادامه داد: این شرکت هواپیمایی برای مسافرانی که پرواز آن‌ها با تأخیر روبه رو شد، تسهیلات فراهم و آن‌ها را به هتل منتقل کرده.

وی یادآور شد: از صبح امروز یک تیم کارشناسی از سازمان هواپیمایی کشوری در فرودگاه نجف مستقر شدند تا بر روند انجام پرواز‌ها نظارت داشته باشد. ایرلاین‌ها نیز در فرودگاه نجف دفتر دایر کرده و نیرو‌های خود را در این فرودگاه مستقر کرده اند.

اسعدی سامانی درباره درگیری مردم با کارمند قشم ایر در فرودگاه نجف گفت: از مردم می‌خواهیم صبور باشند؛ شرکت‌های هواپیمایی تمام تلاش خود را به خرج می‌دهند تا مشکل مردم برطرف شود. درگیری با کارمند شرکت هواپیمایی، رفتار مناسبی نبود.

وی در خصوص بدهی ایرلاین‌های ایرانی به فرودگاه نجف گفت: بخشی از این بدهی‌ها پیش از آغاز عملیات پرواز‌های اربعین پرداخت و بخشی دیگر نیز با مذاکرات انجام شده، تقسیط شده است.

معاون بازرگانی یک شرکت هواپیمایی: تأخیر پرواز‌های اربعین به دلیل ازدحام مسافران است

محمد خداکرمی معاون بازرگانی هواپیمایی وارش نیز با بیان اینکه تأخیر‌های به وجود آمده برای هر شرکت هواپیمایی باید مورد به مورد بررسی شود، گفت: وارش در عملیات اربعین امسال هیچ تأخیری نداشت.

سرپرست سابق سازمان هواپیمایی کشوری افزود: این ایرلاین روزانه از ۲۰ مهر ماه تا کنون به طور متوسط ۷ پرواز به نجف داشت که متوسط تأخیر‌ها کمتر از چند دقیقه بوده و علت اصلی آن هم، رفتار‌های سخت گیرانه بخش امنیتی فرودگاه نجف است که سبب افزایش ازدحام مسافران در گیت‌های بازرسی می‌شود.

وزیر راه: امسال کمترین میزان تأخیر پروازی در اربعین را شاهد بودیم

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز صبح امروز (شنبه ۲۷ مهر) در بازدید از مرکز مدیریت پایانه‌های مرزی کشور در ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه شرکت‌های هواپیمایی طی این مدت همکاری لازم را داشتند گفت: در پرواز‌ها با حداقل تأخیر روبه رو هستیم و نسبت به سال گذشته با افزایش ۳۵ درصدی پرواز‌ها مواجه شده ایم.

به نظر می‌رسد برخلاف تدارک گسترده و برنامه ریزی خوبی که امسال در زمینه حمل ونقل جاده‌ای و ریلی برای جابجایی زائران اربعین انجام شده است، در حوزه حمل و نقل هوایی برنامه ریزی و مدیریت منجسمی صورت نگرفته است و همانگونه که دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز اشاره کرد، سازمان هواپیمایی کشور صبح امروز برای مدیریت شرایط در فرودگاه نجف مستقر شده است که باید امیدوار بود طی روز‌های اتی که بازگشت زائران به کشورمان ادامه دارد، پرواز‌های شرکت‌های هواپیمایی نیز به موقع و با کمترین تاخیر انجام شود.
;