بیانیه روسیه درباره دیدار هیأت روس با اسد

بیانیه روسیه درباره دیدار هیأت روس با بشار اسدهیأت روس در دیدار با رئیس‌جمهوری سوریه در خصوص آغاز به کار کامل و مؤثر کمیته قانون اساسی سوریه و لزوم کنترل کامل دمشق بر سرتاسر این کشور گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، وزارت امور خارجه روسیه امروز شنبه اعلام کرد که یک هیأت از مقامات روس روز گذشته (جمعه) با بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه در خصوص لزوم کاهش تنش‌ها در شمال شرقی سوریه گفتگو کردند.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: بحث‌ و مذاکرات بر اوضاع فعلی موجود در سوریه در پی افزایش تنش‌ها در شمال شرقی این کشور (سوریه) متمرکز بود.

این بیانیه می‌افزاید: لزوم اتخاذ اقداماتی برای کاهش تنش‌ها و تضمین امنیت در این مناطق مورد توجه قرار گرفت.

بر اساس اعلام وزارت خارجه روسیه، مقامات‌ هیأت روس در دیدار با رئیس‌جمهوری سوریه در ارتباط با آغاز به کار کامل کمیته قانون اساسی سوریه گفتگو کردند.

بر اساس این گزارش، از دیگر مباحثی که در این دیدار به آن اشاره شده است، مسأله تأمین امنیت تمامی سوریه توسط دولت دمشق بوده و آن طور که بیانیه وزارت خارجه روسیه اعلام کرده است، در نشست هیأت روس با اسد تبادل نظراتی در خصوص تأمین امنیت شرق فرات از طریق بازگرداندن کنترل تمامی سرزمین سوریه به دولت دمشق صورت گرفت.

بشار اسد نیز در دیدار با فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه، تأکید کرد که همه نیروهای آمریکایی و ترکیه‌ای متجاوز و اشغالگر هستند و باید از خاک سوریه خارج شوند.

روسیه پیش از این نیز تأکید کرده بود که تأمین امنیت از طریق واگذاری کنترل مرز ترکیه- سوریه به دولت سوریه امکانپذیر است به طوری که اخیراً نیز «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه با تأکید بر اهمیت نقش سوریه در برقراری امنیت مرز ترکیه اعلام کرد: «راه‌حل اوضاع سوریه از طریق واگذاری کنترل مرز ترکیه-سوریه به دمشق محقق می‌شود».

وی توضیح داد: ما اطمینان داریم که ثبات پایدار و طولانی‌مدت و امنیت در آن منطقه سوریه، درکشور و در منطقه به طور کلی تنها از طریق احیای حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه امکانپذیر است.
;