مشکلات منطقه راه حلی جز مذاکره و گفت‌وگو ندارد

رئیس جمهور در دیدار همتای پاکستانی خود گفت: همکاری‌های دو کشور در مبارزه با تروریسم از اهمیت بالایی برخوردار است.
به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، روز جمعه در دیدار "عارف علوی" رئیس‌جمهور پاکستان که در حاشیه نشست سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در باکو انجام شد، اظهارداشت: ایران و پاکستان برای گسترش همکاری‌ها از ظرفیت‌های خوبی برخوردارند و ایران توسعه همکاری‌ها با کشورهای منطقه و از جمله پاکستان را به‌ویژه در حوزه اقتصادی و تجاری، در اولویت سیاست‌های خود قرار داده است.

وی روابط ایران و پاکستان را رو به رشد و توسعه خواند و با اشاره به اشتراکات و پیوندهای عمیق دو ملت تاکید کرد که مسئولان ارشد دو کشور برای توسعه همه جانبه روابط تهران – اسلام آباد مصمم هستند.

رئیس‌جمهور به دیدارهای متعدد مقام‌های ارشد ایران و پاکستان طی سال‌های اخیر و نقش این دیدارها در توسعه بیش از پیش همکاری‌های مشترک اشاره کرد و افزود: در چارچوب این دیدارها توافقات خوبی در حوزه‌های علمی و تحقیقاتی و انرژی از جمله خط لوله صلح انجام شده که امیدواریم هر چه سریعتر این توافقات در راستای منافع دو ملت و منطقه، اجرایی شوند.

روحانی با تقبیح سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا در عرصه بین المللی و منطقه، گفت: ایران باوجود خروج یکجانبه آمریکا از توافق برجام، کماکان به تعهدات خود در قالب این توافق ادامه می‌دهد.

وی همچنین با بیان اینکه همکاری‌های دو کشور در مبارزه با تروریسم از اهمیت بالایی برخوردار است، از تلاش‌های پاکستان برای ایجاد ثبات در منطقه و استقرار امنیت در مرزهای مشترک قدردانی کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه دولت‌های ایران و پاکستان همواره در مجامع بین المللی و منطقه‌ای در کنار هم بوده‌اند و از یکدیگر حمایت کرده‌اند، اظهارداشت: معتقدیم مشکلات و مسائل منطقه، راه حلی جز مذاکره و گفت وگو ندارد.

عارف علوی رئیس‌جمهور پاکستان نیز در این دیدار روابط تهران – اسلام آباد را دیرینه و مستحکم دانست و با اشاره به ظرفیت‌های گسترده دو کشور در حوزه تجارت و تبادل کالا، گفت: حجم کنونی روابط تجاری پاکستان و ایران با توجه به ظرفیت‌های گسترده موجود، باید بیش از پیش افزایش یابد.

وی با بیان اینکه مردم پاکستان ضمن پیوندهای عمیق و دیرینه با ملت ایران، برای مقاومت ایرانیان در برابر موانع و دشواری‌ها بسیار ارزش قائلند و به آن ارج می‌نهند، اظهارداشت: مردم ایران در دوران جنگ تحمیلی و همچنین تحریم‌های آمریکا به خوبی توانستند بحران‌ها و چالش‌ها را پشت سر بگذارند و قطعا پس از این نیز می‌توانند بر مشکلات غلبه کنند.

رئیس‌جمهور پاکستان با حمایت از برجام و ابراز تأسف از خروج آمریکا از این توافق گفت که این اقدام آمریکا باعث نگرانی‌هایی در عرصه جهانی شده است.

عارف علوی همچنین سفر نخست وزیر کشورش به ایران و عربستان را بسیار پرثمر خواند و با ابراز امیدواری از اینکه میان برادران مسلمان منطقه دوستی و روابط مناسب برقرار باشد، گفت: پاکستان نیز همانند ایران معتقد است مشکلات منطقه فقط در میز مذاکره حل خواهد شد و در راستای این سیاست، از همه توان خود برای ایجاد فضای گفت وگو بین کشورهای منطقه استفاده می‌کند.

وی با اشاره به مرزهای طولانی ایران و پاکستان، اظهارداشت: اسلام آباد در خصوص اهمیت حفظ امنیت مرزها نیز با ایران هم عقیده است و ما تمام تلاش‌های خود را در این راستا به کار گرفته‌ایم و باید برخی بازیگران خارجی که امنیت منطقه را با مخاطره مواجه کرده‌اند، اقدامات خود را متوقف کنند.
;