ایران ۱- ازبکستان ۱؛ شروع امیدوارکننده امیدها

شاگردان حمید استیلی با ارائه نمایشی برتر نسبت به ازبکستان و البته فرصت‌سوزی‌هایی که داشتند، به تساوی رسیدند.

به گزارش "ورزش سه"، تیم ملی امید ایران ظهر امروز پنج‌شنبه در نخستین مسابقه خود در رقابت‌های قهرمانی زیر 23 سال آسیا و انتخابی المپیک به مصاف ازبکستان رفت و با وجود اینکه در نیمه اول با فرصت‌سوزی علی شجاعی نتوانست به گل برسد، دروازه‌اش را در دقیقه 40 با یک پنالتی و گلزنی کوبیلوف باز شده دید تا با وجود نمایش خوبی که داشت، بازنده به رختکن برود.

 

اما در نیمه دوم با ورود مهدی قائدی نظم بیشتری بر خط حمله تیم ملی امید ایران حاکم شد و شاگردان استیلی موقعیت‌های بیشتر و خطرناک‌تری به وجود آوردند که در دقیقه 57 توانستند توسط رضا دهقانی گل تساوی را بزنند؛ پس از این گل، با وجود فرصت‌هایی که ایران به دست آورد و به ویژه موقعیت مناسبی که محمد محبی داشت، ملی پوشان در زدن گل دوم به ازبکستان ناکام ماندند تا در نهایت بازی با تساوی یک بر یک خاتمه یابد.

 

شاگردان استیلی با وجود این تساوی، عملکرد درخشان‌تری نسبت به ازبکستان که یکی از مدعیان اصلی جام است، ارائه دادند و نمایش امیدوار کننده‌ای در شروع کارشان در مسابقات انتخابی المپیک داشتند؛ حالا آنها باید روی دو دیدار آینده مقابل چین و کره جنوبی تمرکز کنند تا با استفاده بیشتر از فرصت‌ها، به برد برسند و مسیر المپیکی شدن را هموار کنند.


رقابت های قهرمانی زیر23 سال آسیا-تایلند
استادیوم  تینسولانون -سونگلا
داور: خمیس المری (قطر)

 


تیم امید ایران:


حبیب فرعباسی‌، مجتبی نجاریان، مهدی مهدی‌خانی، الهیار صیادمنش، رضا شکاری، رضا دهقانی(90- محمد خدابنده‌لو)، محمد محبی(84- جعفر سلمانی)، علی شجاعی( 45 - مهدی قائدی)، متین کریم زاده، امید نورافکن، عارف آغاسی

 


تیم امید ازبکستان:


عبدالوحید نعمتوف، خوجی اکبر علی جانف، حسن الدین علیکولوف، ایزلام کوبیلوف، ایلهوم علی جونوف،عزیزجان گانیف، اخمت عبدالله اف، کودیرکولوف(86- اسلام کنجابائف) ،یاسوربک یاخشیبوئف، نوریلو توختاشینوف(67- اویبک بوزوروف)،بوبیر عبدیخولیکوف

 

اخطار:


دقیقه 15: عارف آقاسی -ایران

 

شرح گل:


امید ازبکستان 1 - امید ایران 0 : در دقیقه   38  یک پاس زمینی و مورب به هجده قدم ایران با حرکت مهاجم شماره 10 ازبکستان همراه بود که با خطای نجاریان داور قطری ضربه پنالتی اعلام کرد.
کوبیلوف کاپیتان و شماره 2 ازبکستان از روی نقطه پنالتی توپ را بر خلاف جهت حرکت فرعباسی تبدیل به گل اول بازی کرد.

 

امید ازبکستان 1 - امید ایران 1: در دقیقه 57 توپی که در شلوغی محوطه جریمه به الهیار صیادمنش رسیده بود را این مهاجم تیم ایران نتوانست بزند اما رضا دهقانی با سماجت زیاد و بعد از برگشت شوتی که از درون هجده قدم زده بود ، سرانجام دروازه ازبکستان را باز کرد.

 

 

اتفاق ویژه


دو فرصت جدی که علی شجاعی و محمد محبی در هر دو نیمه از دست دادند، مهم‌ترین اتفاق این مسابقه بود، موقعیت‌هایی که می‌توانست تیم ملی ایران را در راه المپیک 2020 به نخستین پیروزی مقابل ازبکستان برساند ولی در نهایت با تساوی همراه شد. البته شاگردان استیلی برابر تیم مدعی ازبکستان عملکرد و شروع امیدوار کننده‌ای داشتند و هواداران را امیدوار به دیدارهای آینده کردند.

 

بهترین بازیکن


اللهیار صیادمنش با دوندگی بالا و استفاده از تکنیک و پاس‌های در عمق و در عرض زیبای خود، بارها برای ملی پوشان امید ایران موقعیت‌سازی کرد که هیچ‌کدام نتوانستند از حرکات او استفاده و گلزنی کنند؛ صیادمنش به غیر از دو سایه‌زنی توپ، در سایر لحظات مسابقه کم‌نقص و پُرتلاش ظاهر شد و می‌توان از او به‌عنوان بهترین بازیکن زمین نام برد.

 

لحظات حساس:


دقیقه 12: فشار و پرس بازیکنان تیم ایران باعث شد که نعمتوف دروازه بان ازبکستان در دفع توپ اشتباه کند اما در مهاجمان ایران نتوانستند از این موقعیت استفاده کنند.
دقیقه15: اولین حضور ازبک ها در زمین ایران با یک شوت محکم همراه بود که با فاصله نسبتا کمی از بالای دروازه به بیرون رفت.
دقیقه 18: یک سانتر بلند از سمت راست را دروازه بان تیم ازبکستان نتوانست مهار کند اما بازهم توپ برگشتی با سماجت مهاجمان حریف تبدیل به گل نشدد
دقیقه22: ازبکستان روی صحنه ای که متین کریم زاده مدافع چپ ایران معتقد بود توپ به اوت رفته صاحب کرنر شد. این کرنر با ضربه سر بازیکن ازبکستان با فاصله کمی از بالای دروازه ایران به خارج رفت.
دقیقه 25: بهترین موقعیت ایران برای رسیدن به گل از بین رفت. الهیار صیادمنش توپی را که خودش از مدافع حریف قاپیده بود با یک سانتر زمینی و عالی به شجاعی روی تیر دو رساند اما وینگر تیم ایران در شرایطی که دروازه خالی را پیش رو دارد با ضربه فوق العاده عجیب توپ را به بیرون زد.

دقیقه27: بعد از موقعیت خطرناک ایران که از دست رفت ازبکستان کمی جلوتر آمد و در این دقیقه یک شوت محکم به سمت دروازه ایران شلیک شد که فرعباسی آن را گرفت.

دقیقه 30: حرکت بازیکنان تیم ملی ایران پشت محوطه جریمه با شوت دهقانی همراه شد که ضربه این بازیکن با اختلاف بیرون رفت.

دقیقه 44: روی یک ضربه ایستگاهی الهیار صیادمنش می توانست بازی را به تساوی بکشاند اما این اتفاق نیفتاد. ارسال شجاعی به هجده قدم را امیدنورافکن با یک ضربه سر برای صیادمنش آماده کرد اما ضربه محکم مهاجم شماره 9 ایران به مدافع ازبکستان برخورد کرد و به خارج رفت.

دقیقه 46: پاس بلند از خط دفاعی با ضربه سر محمد محبی به مهدی قائدی رسید. قائدی از سمت راست با چند دریبل خوب وارد محوطه جریمه شد اما در نهایت دروازه بان ازبکستان توپ او را گرفت.

دقیقه 64 : ایران تا آستانه زدن گل دوم پیش رفت اما این بار پاس عرضه الهیار صیادمنش را محمد محبی با ضربه ای محکم به خارج از دروازه زد تا شانس بزرگ ایران از دست برود.

دقیقه 75: شوت خولیکولوف از داخل محوطه جریمه ایران به مدافعان تیم ملی امید اصابت کرد و دراختیار فرعباسی قرار گرفت.
دقیقه 76: ارسال مهدی قائدی از روی کرنر نزدیک بود با خروج ناموفق نعمت‌اُف تبدیل به یک موقعیت جدی برای ایران شود که توپ با مُشت توپ توسط گلر ازبکستان دوباره به کرنر رفت؛ البته در این صحنه بازیکنان ایران اعتقاد به برخورد توپ با دست علی‌کولوف و پنالتی داشتند که داور چنین تصمیمی نگرفت و کمک داوران ویدئویی نیز چنین موضوعی را تایید نکردند.
دقیقه 77: سالیکوف در فرصت خوب گلزنی با یک پاس در عمق قرار گرفت، اما فرعباسی با خروج از دروازه توپ را جمع کرد.

دقیقه 81: یاخشیبوئف در محوطه جریمه ایران روی زمین افتاد، اما داور این صحنه اعتقادی به اعلام پنالتی نداشت.
دقیقه 81: نزدیک بود ازبکستان روی حمله جدی از سمت چپ محوطه جریمه ایران به گل برسد که شوت بوزورف را فرعباسی و مدافعان تیم امید دور کردند.
دقیقه 82: شوت پشت محوطه مهدی قائدی به مدافعان ازبکستان برخورد کرد و دراختیار نعمت‌اُف قرار گرفت.
دقیقه 83: بوزروف از دفع ناقص نورافکن استفاده کرد و خود را در موقعیت گلزنی قرار داد، اما شوت بی‌دقت او به بیرون رفت.

 


حاشیه:


*در پانزده دقیقه اول بازی بازیکنان تیم امید تنها یک خطا انجام دادند در حالی ازبکستانی ها 3 بار مرتکب خطا شدند.
*در دقیقه ابتدایی نیمه دوم حرکت قائدی به هجده قدم ازبکستان با خروج نعمتوف دروازه بان حریف همراه بود. قائدی در این صحنه با دروازه بان ازبکستان برخورد کرد و موجب مصدومیت نعمتوف از ناحیه دهان شد. به همین دلیل چند دقیقه ای بازی به خاطر انجام کارهای پزشکی متوقف شد.

;