یک هفته بعد از سیل؛ سیستان و بلوچستان درگیر سیلاب

سیلاب ناگهانی در جنوب شرق کشور، تاکنون جان ۳ تن را گرفته و هزاران نفر را بیخانمان کرده ولی اتحاد بخش‌های مختلف جامعه از هنرمندان و اصناف گرفته تا نیروهای مسلح و دولت، باعث شده است این سیل را به نام «سیل مهربانی» بخوانند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بارش باران سیل‌آسا در جنوب شرق کشور که از شامگاه پنجشنبه ۱۹ دی آغاز شده بود، استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان را تحت تاثیر قرار داده و سبب جاری شدن سیلاب در این استان‌ها شده است.

شرایط در سیستان و بلوچستان از سایر استان‌ها وخیم‌تر اعلام شده به طوری که میزان بارش‌ها در جنوب این استان نسبت به سال گذشته ۲۶ برابر شده و در نتیجه سرریز شدن آب از پشت سدهای استان سیلاب در پی منطقه جاری شده است و حتی مسئولان مجبور شدند ۶ روستا را به خاطر مخاطرات سیلاب، تخلیه کنند تا آسیب جانی به کسی نرسد.

در سیستان و بلوچستان تعداد ۵۰۰ روستا و ۱۴ شهرستان درگیر سیل هستند و ۲۰ هزار واحد مسکونی بر اثر جاری شدن سیلاب خسارت کلی و جزیی دیده است. حتی در جزیره قشم -قلب گردشگری جنوب-، تصاویر هوایی نشان می دهد خسارات سیلاب و آب گرفتگی بسیار زیاد است.

استاندار سیستان و بلوچستان در گزارش ابتدایی خود از خسارات بسیار بالای سیل به این استان خبر داد و گفت: بر اساس برآوردهای اولیه خسارت سیلاب اخیر تاکنون هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به بخش‌های کشاورزی، شهری و راه‌های این استان خسارت وارد کرده است.

اما در شبکه های اجتماعی حکایت کمک های مردمی به سیلزدگان بسیار است، از جمله راننده قزوینی که کارکرد خود را به سیل زدگان اختصاص داد و تصویرش در شبکه های اجتماعی دست به دست شد. مردم در بسیاری شهرها از جمله کرج، با برپایی چادرهای جذب کمک های مردمی به یاری سیل زدگان شتافتند.

کمیته امداد امام خمینی هم به میدان آمد و رئیس این نهاد خبر داد که مستمری بگیران سیل زده، با افزایش دو برابری مستمری در ماههای پایانی سال، پشتیبانی می شوند. سیدمرتضی بختیاری در این باره گفت: اکنون با تلاش شبانه روزی تمامی همکاران و دیگر نهادها کمک های اهدایی مردم در سراسر کشور جمع آوری و آماده ارسال به مناطق سیل زده شده است.

وی همچنین از راه‌اندازی پویش جذب کمک‌های نقدی نیکوکاران خیر برای کمک به هموطنان مناطق سیل‌زده خبر داد و گفت: شماره حساب (عابرکارت) ۶۰۳۷۹۹۷۹۰۰۰۰۱۰۰۰ و کد دستوری #۱*۸۸۷۷* به منظور جمع‌آوری کمک‌های مردمی پیش‌بینی شده است.

نیروهای مسلح هم مانند مردم به صحنه کمک به سیلزدگان آمدند و به صورت زمینی، هوایی و دریایی به یاری سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان شتافتند. در این راستا امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش در پی وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان به فرماندهان نیروهای زمینی، هوایی، دریایی و پدافند هوایی دستور داد، تمامی واحدهای مستقر در منطقه، تمامی امکانات هوایی و نیروی انسانی منطقه جنوب شرق را در خدمت مردم عزیز سیل زده با هماهنگی ستاد بحران منطقه به کار گیرند. 

قرارگاه سپاه قدس هم ۲۰ هزار بسته معیشتی بین سیل زدگان توزیع کرد تا مسئولیت اجتماعی در بین نیروهای مسلح بار دیگر نمود یابد.

دولت هم که همواره یکی از بانیان اصلی کمک به آسیب دیدگان از حوادث طبیعی به شمار می رود، در مناطق سیل زده، کمک های خود را توزیع کرد و برای نظارت بر اقدامات امدادی دولت، علی ربیعی سخنگوی دولت به صورت مستقیم به مناطق سیل زده رفت تا بتواند با مشاهده میدانی کمک های دولتی و اطلاع رسانی به موقع، مردم را از آخرین وضعیت کمک به آسیب دیدگان آگاه سازد.

هنرمندان هم مانند اقشار دیگر ملت، برای کمک به سانحه دیدگان، حاضر شدند. هنرمندان فجر سی و هشتم با اهدای کمک هایی، به یاری حادثه دیدگان سیل اخیر شتافتند. در این رابطه داروغه زاده، دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر گفت: امسال جشن افتتاحیه جشنواره برگزار نمی‌شود و به جای آن، سینماگران ایرانی در راستای مسئولیت اجتماعی خود، در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان مشارکت خواهند کرد.

حتی برخی گروه های مستقل هنری و نمایشی هم عواید نمایش های خود را به سیل زدگان اختصاص دادند که نمونه آن را می توان در اقدام گروه نمایشی وودی آلن برای اختصاص عواید نمایش به سیل زدگان مشاهده کرد.

البته مشکلات مردم سیل زده تنها در زمان آب گرفتگی و سیلاب نیست، بلکه مشکلات اصلی پس از آن شروع می شود. مشکلاتی مانند اسکان مردمی که خانه و مسکن خود را دز سیلاب از دست داده اند و شاید از آن مهمتر، مشکلات بهداشتی و سلامتی که در روزهای پس از سیلاب وجود دارد که باید مردم از این خطرات آگاه شوند. از این رو وزارت بهداشت هشدار داد خطرات زیادی از جمله گزش حیوانات و آنفلوآنزا پس از فروکش کردن سیل در انتظار مردم است.

۲۳۵۲۳۱

;