ششمین جشنواره نورنگار به ایستگاه پایانی رسید/ تجلیل از دو عکاس پیشکسوت 

آیین اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان ششمین جشنواره ملی عکس نورنگار در تالار سوره حوزه هنری برگزار و با حضور سیف الله صمدیان از دو عکاس پیشکسوت هنر ایران تجلیل شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی این جشنواره، مراسم اختتامیه ششمین جشنواره ملی عکس نورنگار با حضور محمد فروغی (مدیرعامل مجموعه نورنگار)، مسعود افشانی (دبیر جشنواره)، سیف‌الله صمدیان، سیامک اطلسی (بازیگر و از اعضای تیم داوری) و ... به میزبانی تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای مراسم پس از ادای احترام به ساحت شهدای مقاومت و قرائت فاتحه برای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش، مسعود افشانی _ دبیر ششمین جشنواره عکس نورنگار _ در سخنانی اظهار کرد: خدای بزرگ را شاکر هستم که این افتخار را نصیب من کرد تا با عنوان دبیر ششمین جشنواره عکس نورنگار گزارش ارائه دهم.

او افزود: همانگونه که مستحضر هستید، جشنواره نورنگار تحت عنوان ایران من و با موضوعات مختلف به صورت سالانه برگزار می‌شود. طبق روال دوره‌های گذشته، این دوره از نورنگار نیز دو بخش داشت. بخش اول به بازارهای سنتی و بازارچه‌های محلی ایران و بخش دوم هم به زندگی روستایی اختصاص یافت.

افشانی عنوان کرد: انتخاب هر دو موضوع، ناشی از دغدغه‌های فرهنگی و بومی شناختی در پهنه گسترده این مرز و بوم بوده است و پتانسیل بالای این دو موضوع برای به تصویر کشیدن آنها نیز نقش مهمی در انتخاب داشته است. با توجه به تجربیات برگزاری دوره‌های گذشته و پیش‌بینی‌های انجام شده، فراخوان جشنواره ششم از تاریخ ۱۵ مهرماه، تا پایان سی‌ام آذرماه اعلام شد. تعداد آثار دریافتی مجموعا ۱۴ هزار قطعه عکس در هر دو بخش بوده و عکس‌های دریافتی پس از مطابقت با آیین جشنواره در اختیار هیات داوران قرار داده شد.

دبیر جشنواره درباره مراحل داوری نیز توضیح داد: هیات داوران پس از بررسی کلیه آثار و بازبینی‌های مکرر به صورت انفرادی که ۴ روز طول کشید، در یک  نشست مشترک که در تاریخ ۸ دی ماه برگزار شد، بررسی نهایی آثار را انجام دادند و در نتیجه، آثار راه یافته به بخش مسابقه و برندگان را تعیین کردند. باید تاکید کنم که بر خلاف دو دوره قبل، در این دوره شرکت‌کنندگان برای ثبت نام و ارسال آثار هیچگونه وجهی پرداخت نکرده‌اند و ثبت نام به صورت رایگان انجام شده است.

دبیر جشنواره نورنگار با اشاره به برگزاری تورعکاسی یک روزه به شهر قزوین، بیان کرد: جهت آشنایی هرچه بیشتر علاقه‌مندان، در تاریخ ۸ آذرماه با همراهی داوران جشنواره و اساتید عکاسی، تور برگزار کردیم. عکاسان حاضر در این تور تجربیات خوبی در عکاسی از بازار سنتی قزوین و سایر اماکن تاریخی و فرهنگی کسب کردند.

او یادآور شد که همانند دوره‌های گذشته کتاب جشنواره نیز همزمان با مراسم اختتامیه رونمایی می‌شود و نمایشگاه آثار برگزیده هم در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

در ادامه پس از پخش نماهنگی از روند برگزاری جشنواره، محمد فروغی، مدیر مجموعه نورنگار اظهار کرد: نورنگار با یک هدف مشخص در سال ۸۲ شروع شد. این هدف هم تنها و تنها ایجاد احساس رضایت برای خریداران بوده است. این شعار همواره تعیین‌کننده اهداف اصلی نورنگار است، به‌طوری که در این دو دهه سعی کرده تا بتواند در تمامی بخش‌ها، رضایت و خشنودی مشتری‌ها را حفظ کند.

او افزود: تلاش شبانه‌روزی همکاران من در نورنگار، همواره به گونه‌ای بوده که بتوانند با اثرگذاری در جامعه عکاسی، فعالیت‌های مختلفی را رقم بزنند. تیم نورنگار در این دو دهه توانسته به اهداف خیلی بزرگی دست یابد، از جمله این دستاوردها، برگزاری جشنواره‌ای است که امروز ششمین دوره آن رقم می‌خورد.

فروغی گفت: مجموعه نورنگار همواره از فعالیت‌های فرهنگی و هنری با عنوان اسپانسر و در قالب چاپ کتاب، جشنواره‌های مختلف هنری و ... حمایت می‌کند. راه‌اندازی آکادمی آموزشی نورنگار که در دو سال گذشته تعدادی زیادی از علاقه‌مندان و هنرمندان عکاس را به خود جلب کرده باعث می‌شود تا فعالیت آموزشی گسترده‌ای داشته باشند.

او ادامه داد: نورنگار در دو سال گذشته، فعالیت‌های آموزشی زیادی را در بخش آنلاین و آف لاین داشته است. بخش اقساطی هم یکی از مجموعه‌هایی است که به عکاسان و هنرمندان کمک می‌کند و شرایط ویژه‌ای را برای خرید و یا دریافت خدمات نورنگار فراهم می‌آورد. راه‌اندازی تعمیرگاه تخصصی برای اینکه مشکلات عکاسان را رفع کند یکی دیگر از این خدمات بوده است.

مدیر مجموعه نورنگار با اعلام اینکه سه بخش به بندهای کاری‎مان اضافه شده است، گفت: بخش افیلیت یا فروش همکاری، بخش نورچاپ یا چاپ از طریق سایت و بخش موبایل به نورنگار اضافه شده است؛ افیلیت پلتفرم فروش همکاری است که برای داشتن فروش مکانیزه و آنلاین در سایت استفاده می‌شود. در واقع یک مدل نمایندگی از مدل‌های قدیمی آفلاین است و هر کدام از دوستان می‌توانند یک شعبه از نورنگار باشند.

او افزود: در افیلیت همکاری دوطرفه است به این صورت که ما و شما می‌توانیم همکاری متقابل داشته باشیم و از طریق رسانه‌های شما، فروش انجام دهیم و از طریق صفحات اجتماعی مختلف با هم لینک شویم. مراحل و نحوه همکاری هم اینگونه است که ابتدا ثبت نام به صورت آنلاین در سایت، سپس دریافت کد اختصاصی افیلیت و قرار دادن لینک اختصاصی در رسانه‌ها انجام می‌شود.

رئیس جشنواره نورنگار تشریح کرد: شما می‌توانید به سایت وارد شوید، پس از ورود پیشخوان دیده می شود، سپس ورود به پنل نمایندگی و در نهایت وقتی پیشخوان ثبت نام شد شما کد اختصاصی دارید و پیشخوان افیلیت برای شما باز می شود که می توانید این لینک را در شبکه هایتان منتشر کنید. البته باتوجه به اینکه در هر فروش می توانید با ما مشارکت داشته باشید، امتیازی به شما اختصاص داده می‌شود که میزان آن بر اساس میزان فروش است. معمولا روزانه ۵۰۰۰ بازدید داریم و درآمد روزانه می‌تواند بین ۳۰ الی ۳۰۰ هزار تومان برای کسانی که در بخش افیلیت کار می کنند حاصل شود.

وی ادامه داد: بخش دوم نورچاپ سایتی است که به زودی آغاز می‌شود. در این سایت امکان سفارش آنلاین چاپ، ارسال به سراسر ایران با مناسب‌ترین قیمت، بهترین کیفیت و با شرایط مناسب و تنوع محصولات وجود دارد. در نتیجه می‌توانید کارهای چاپیتان را از طریق سایت ما انجام دهید و چاپ‌هایی در انوع و اقسام کاغذهای مات، براق، متالیک و... داشته باشید. حتی می‌توانید سفارش‌هایی مانند چاپ روی شاسی و آلبوم‌ها را انجام دهید و ما می‌توانیم انواع چاپ را بر روی اشیا، مگنت‌ها، تی‌شرت و... انجام دهیم.

فروغی گفت: اخیرا به دنیای موبایل ورود پیدا کرده‌ایم، یعنی واردات موبایل انجام می‌دهیم و در بخش لوازم جوانبی و تجهیزات تلفن‌های همراه فعالیت‌هایی آغاز کرده‌ایم. از طرفی هم به صورت نقد و هم اقساط امکان بیمه برای تمامی تجهیزات موبایل ایجاد شده است، حتی بیمه سرقت هم ایجاد شده و سعی کرده‌ایم که با قیمت مناسب انجام دهیم.

او تاکید کرد: مسلم است که فعالیت‌های متنوعی در بخش فروش و خدمات داریم، اما این فعالیت‌ها تحقق پیدا نمی‌کند، مگر با همراهی همکارانم در نورنگار ما تیم ۵۰ نفره هستیم که همکاران به صورت شبانه‌روزی در بخش‌های مختلف فعال هستند. در پایان از لابراتوار آذرنگ برای چاپ تصاویر و انتشارات کهن که در چاپ کتاب کمک‌های شایانی انجام داده‌اند، تشکر می‌کنم.

در ادامه سیف الله صمدیان _ مدیر خانه عکاسان ایران _  در سخنانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در هرخانه حداقل ۳ نفر دست به دوربین موبایل هستند و از محیط اطراف و یا خودشان عکس می‌گیرند. تک تک ما در مقابل این حجم از آفرینش که نقش مهمی در پیکره عکاسی جهان دارد، مسئول هستیم.

او ضمن تبریک تولد صادق میری، افزود: میدانم که چقدر از زندگی استاد میری برای عکاسی اختصاص یافته و چقدر هم سنش به من نزدیک است. البته خوشحالی مضاعف من به جز تبریک به آقای فروغی و دبیر جشنواره به دلیل رسیدن به عدد شش، حضور در مجلسی است که دو دوست خانوادگی من محمد صیاد و محسن شاندیز حضور دارند.

رئیس جشن تصویر سال بیان کرد: امیدوارم رسم بزرگداشت برای زنده‌ها هم باشد. محمد صیاد از آن پدیده‌هایی است که واقعا فکر نمی‌کنم در کشورهای دیگر همانند او یافت شود. صیاد از شمال ایران شهر آبکنار به تهران آمد و کارهایی را در اول انقلاب انجام داد که مطمئن باشید از روز اول تا الان به اندازه چند آژانس عکاسی به تنهایی کار کرده و حتی منظم‌تر از آنها بوده است.

او ادامه داد: جاهایی که امکانش وجود داشت با کاوه گلستان به جبهه می‌رفتند و در فضای پشت جبهه هم در تهران تمام مسائل را پوشش می‌دادند. استاد صیاد بسیار آدم خاص و شیرین و از معدود کسانی است که حتی اگر به آدم ناسزا بگوید خوشش می‌آید. این دو نفر ترکیب کاملی از یک دوستی بی‌عقده و بی‌غل و غش هستند. درست در حیطه‌ای که خیلی می‌تواند مسئله‌ساز باشد.

صمدیان بیان کرد: محسن شاندیز را هم از خبرگزاری که سال ۵۹ رفتم شناختم و از همان اول فهمیدم که داشته اصلی آدمها در هر قشر و جایگاهی، آن وقار درونی شان است که آنها را بزرگ و ماندگار می کند. ویژگی بزرگ محسن شاندیز شخصیت بسیار جذاب، ساکت اما بسیار حواس جمع اوست. او هم از آدم‌هایی است که به تنهایی تمام مراحل، مسائل و موارد را پشت سر گذاشت. حتی بدون اجازه خبرگزاری ۱۳ آبان را عکاسی و در اولین روزهای انقلاب هم تصاویر عالی شکار کرد.

در ادامه پس از اهدای یادبود به محسن شاندیز و محمد صیاد به عنوان عکاسان پیشکسوت، مسعود افشانی بیانیه داوران را قرائت کرد.

سپس برگزیدگان هر بخش معرفی شدند و در بخش اصلی حمید سبحانی، عرفان سامان فر و محمدرضا فربود قصرالدشتی به عنوان منتخبین معرفی و هرکدام جایزه ۱۰ میلیون تومانی به همراه تندیس جشنواره را دریافت کردند.

در بخش جنبی نیز داود ایزدپناه، اصغر بشارتی و احمد بلباسی به عنوان نفرات برگزیده جایزه شش میلیون تومانی و تندیس جشنواره را از آن خود کردند.

همچنین اثر مهران چراغچی بازار به عنوان شایسته تقدیر معرفی شد.

در پایان نمایشگاه ششمین جشنواره عکس نورنگار شامل ۱۰۰ اثر منتخب در گالری حوزه هنری گشایش یافت.

انتهای پیام

;